Recent, președintele Consiliului Superior al Procurorilor, Dumitru Obadă, și membrul procuror al Consiliului, Eduard Panea, au participat la cea de-a opta reuniune a Consiliului Consultativ pe lângă Agentul Guvernamental.
Subiectul reuniunii a vizat, în principal, executarea hotărârilor Curții Europene a Drepturilor Omului în materia aplicării măsurilor preventive privative de libertate și identificarea soluțiilor pentru dezvoltarea alternativelor la detenție.
Prima parte a reuniunii a fost dedicată obligațiilor de executare care rezultă din hotărârile CtEDO incluse în grupul de cauze Șarban. În contextul dat, a fost supus atenției proiectul noului remediu național care va oferi posibilitatea reparării prejudiciului cauzat prin fapte ilicite și erori judiciare, discuțiile incluzând și o analiză comparativă a remediilor interne privind acordarea despăgubirilor pentru detenția ilegală în statele membre ale Consiliului Europei.
În a doua parte a ședinței discuțiile s-au concentrat pe operaționalizarea alternativelor la detenție, fiind identificate deficiențele și obstacolele sistemice existente.
Un segment important al reuniunii a reprezentat Listele de verificare privind motivarea măsurilor preventive privative de libertate, elaborate de experți ai Consiliul Europei. Acestea au fost analizate în cadrul sesiunii din perspectiva utilizării practice și posibilității de integrare în activitatea curentă a judecătorilor și procurorilor, cu scopul de a sprijini motivări clare, individualizate și verificabile.
Consiliul Superior al Procurorilor reafirmă sprijinul pentru activitatea Consiliului Consultativ, subliniind angajamentul de a susține cooperarea interinstituțională și valorificarea soluțiilor practice pentru consolidarea practicii judiciare conform standardelor Convenției.
Aparatul Consiliului Superior al Procurorilor
24.02.2026